Malinari u narednoj godini očekuju duplo veće podsticaje kako bi mogli opstati na tržištu, jer su uz trenutne subvencije, nisku otkupnu cijenu i visoke troškove, konstantno na gubitku. Ekspanzija malinarstva, koja je počela prije desetak godina, sada je u stagnaciji, a mnogi proizvođači, koji su nekada imali velike prinose, sada uništavaju ili zapostavljaju malinjake.
Predsjednik Udruženja malinara Bratunca, Srebrenice i Milića “Vilamet”, Ljubiša Alempić, izjavio je za “Glas Srpske” da je niska otkupna cijena u posljednje dvije godine dovela mnoge proizvođače na ivicu propasti. Zbog toga, malinari traže povećanje podsticaja, posebno kada je cijena malina niska, kao što je to slučaj sada.
„Proizvođači malina nemaju zaradu već drugu godinu zaredom, pa se odlučuju na gašenje proizvodnje. Dnevnica berača sada iznosi 100 maraka, a troškovi rastu iz dana u dan. Očekujemo povećanje podsticaja na 0,50 KM po kilogramu, jer smo elevate out sada dobijali samo 0,25 KM“, istakao je Alempić.
Stojanovića, smatraju da bi podsticaji trebali biti izjednačeni sa onima u Federaciji BiH. Stojanović je upozorio da troškovi proizvodnje kilograma malina sada iznose najmanje 3,80 KM, ali su otkupljivači ove godine nudili samo 3,5 maraka po kilogramu.
Za porodicu Mršević iz Rudog, koja uzgaja maline na pola hektara, povećanje podsticaja na pola marke po kilogramu bio bi važan korak u nastavku proizvodnje, jer su im troškovi u porastu, a cijena ostala ista.
Zbog suše i propadanja zasada, malinari predviđaju lošu sezonu i za narednu godinu. Ovogodišnji rod malina smanjen je za više od 30%, što je uticalo i na otkupljivače, koji su morali tražiti robu iz drugih izvora kako bi ispoštovali ugovore.
Leave a Reply