Mila Radulović, Foto: Boris Pejović
Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) najoštrije osuđuje svaki govor mržnje i huškanje medija na neteoleranciju, kazala je generalna sekretarka te organizacije Mila Radulović.
“Podsjećamo da smo u obavezi da poštujemo Zakon o medijima i Etički kodes novinara/novinarki, koji nas obavezuju da ne koristimo jezik mržnje. To bi trebalo da znaju i portali čija je profesionalnost upitna, jer otvoreno služe partijskim ili nekim drugim interesima.
Jedan portal prenio je, pa povukao tekst “Koncert za Nermina: Islamizacija Podgorice?” ograđujući se od stavova autora. Tekst/kolumna je i dalje javno dostupan na drugom, žutom portalu, a njegov autor je glavni urednik. Mediji bi morali znati da sloboda govora nije zaštićena u slučajevima sijanja mržnje, i da ovakve kolumne predstavljaju zloupotrebu slobode izražavanja”, navodi se u saopštenju Radulović.
Ona je istakla da politička bitka ne opravdava preispitivanje nacionalnih, vjerskih, rodnih standarda koji bi trebalo biti poštovani u svakom društvu.
Takođe, lična isključivost i huškački stavovi, makar i ogrnuti velom političkih kritika, ne smiju biti u javnom prostoru”, dodala je.
Radulović je pozivala kolege, uključujući i one koji partijski agituju (kršeći pravila profesije), da se drže standarda novinarstva i sjete se kako su, mnogi novinari bili odgovorni za ratne i druge nedaće u državi, ali i regionu.
“U članu 49 Zakona o medijima navodi se da ‘medij ne smije širiti, podsticati ili pravdati nasilje, mržnju ili diskriminaciju po osnovu rase, etničke pripadnosti, veze sa nekim narodom ili nacionalnom zajednicom, pripadnosti grupi ili pretpostavci o pripadnosti grupi, boje kože, pola, roda, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnog ili socijalnog porijekla, imovnog stanja, članstva u sindikalnoj organizaciji, obrazovanja, društvenog položaja, bračnog ili porodičnog statusa, starosne dobi, zdravstvenog stanja, invaliditeta, genetskog nasljeđa, rodnog identiteta, seksualne orijentacije i/ili interseksualnih karakteristika, kao i po osnovu stvarnih ili pretpostavljenih ličnih svojstava’
U načelu 4 Etičkog kodeksa takođe se precizira da mediji ne smiju da objavljuju materijal namijenjen širenju neprijateljstava i mržnje prema osobama zvog rase, etnilkog šorijekla, nacionalnosti, vjeroispovjseti, pola, seksilane orijetnacije , rodnog identiteta, fizičkih i mentalnih stanja i bolesti, kao i zbog političke pripadnosti”, zaključuje se u saopštenju.
Leave a Reply